Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Stosowanie przymusu bezpośredniego wobec pacjentów"

Szanowni Państwo,

 

Katedra Prawa Cywilnego, Ubezpieczeniowego i Medycznego UMK z poczuciem akademickiej odpowiedzialności serdecznie zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: „Stosowanie przymusu bezpośredniego wobec pacjentów”, która odbędzie się dnia 29 maja 2026 roku na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu.

Problematyka stosowania przymusu bezpośredniego (fizycznego) jest szczególnie doniosła ze względu na znaczenie autonomii pacjenta w procesie leczenia i stanowiące jej wyraz prawo do wyrażenia zgody na leczenie. Z tej perspektywy stosowanie przymusu bezpośredniego, jako sytuacja całkowicie wyjątkowa, budzi wątpliwości natury jurydycznej, etycznej i praktycznej.

Jako organizatorzy Konferencji pragniemy stworzyć przestrzeń do pogłębionej, interdyscyplinarnej dyskusji nad granicami dopuszczalności stosowania środków przymusu bezpośredniego, ich podstawami prawnymi oraz rzeczywistą praktyką ich stosowania – zarówno w warunkach szpitali psychiatrycznych, jak i poza nimi.

Konferencja ma na celu analizę obowiązujących i proponowanych regulacji prawnych, a także wymianę doświadczeń oraz wypracowanie kierunków dalszego rozwoju tej niezwykle wrażliwej materii.

W wydarzeniu wezmą udział prelegenci reprezentujący ośrodki naukowe z całego kraju oraz przedstawiciele zawodów medycznych, co zapewni wieloaspektowe, pogłębione i wyważone ujęcie omawianych zagadnień.

Ufamy, iż Konferencja stanie się forum inspirującej dyskusji oraz wymiany poglądów, a także przyczyni się do lepszego zrozumienia i kształtowania standardów stosowania przymusu bezpośredniego w praktyce.

 

Komitet organizacyjny Konferencji:

Dr hab. Kinga Bączyk-Rozwadowska, prof. UMK

Dr Natalia Karczewska-Kamińska

Dr Damian Kaczan (sekretarz)

Konferencja w Toruniu